Dort

Jedná se většinou o sladkou pochoutku vyrobenou obvykle z těsta neboli piškotu (korpusu), který je rozřezaný a následně slepován pomocí krému, marmelády, medu nebo také čokoládou apod. U svrchní části dortu je to pouze o fantazii vaší nebo cukráře. Může být zdobena polevou, marcipánem, fondánem, čokoládou, ovocem či různými kombinacemi s ořechy, mandlemi, karamelem nebo šlehačku. I cukrářství se neustále vyvíjí a proto již dnes není problém dort ve tvaru oblíbeného superhrdiny, hračky, zvířátka nebo postavičky z animovaného filmu, sportu apod. Stačí jen vybrat šikovného cukráře. Dort může mít různé příchutě od vanilkové, čokoládové až po jahodový, pistáciový apod. Záleží na chuti každého.

Nejčastěji se dort podává na narozeninových oslavách, svatbách a při dalších příležitostech nebo prostě jen tak ke kávě :-) Každý oslavenec si rád sfoukne svíčky na svém narozeninovém dortu, a něco tajného si přeje.

Narozeninové dorty se převážně zdobí svíčkami v počtu který je stejný jako věk oslavence. Později se již počet svíček nezvětšuje ať už z úcty nebo z praktických důvodů. Místo klasických svíček je možné také použít svíčky ve tvaru číslic.

A abychom nezapomněli, dorty nemusí být pouze sladké. Mohou být i slané! A to je něco co zejména ocení pánové. Bývá totiž vytvořen z uzenin, sýrů a někdy i zeleniny. Tvorba není nikterak náročná, zvládnete to i vy, sami doma.